سمعک | لوازم جانبی

لوازم جانبی سمعک

همه برند های سمعک از ده سال گذشته تا به امروز لوازم جانبی بی سیم (وایرلس) سمعك را معرفی کرده اند. در حالی که ریموت ها و نرم افزارهای موبایل که قادر به کنترل حجم صدای سمعک و احیانا تغییر برنامه سمعک هستند، طرفداران زیادی دارند اما به طور کلی، هم شنوایی شناسان و هم كاربران سمعك روند آهسته ای را به ترتیب در پیشنهاد و استفاده از این لوازم در پیش گرفته اند. هر برند لوازم جانبی مختلفی را برای موقعیت ها و كارایی های متفاوت ارائه می دهد، از جمله پخش صدای تلویزیون از سمعك یا استفاده از میکروفون های راه دور برای ارائه توانایی بیشتر شنیدن گفتار با وجود نویز و سر و صدا. این تجهیزات به خوبی برای اهدافی كه برای آن طراحی شده اند کار می کنند، اما متاسفانه، روند استفاده كاربران از این وسایل بسیار كند پیش می رود.

دلایل زیادی وجود دارد كه كاربران آنطور كه باید از اكسسوری های سمعك استفاده نمی كنند.

یكی از این دلایل این است كه بعضی از این تجهیزات جهت استفاده باید به دور گردن كاربر قرار گیرند و بسیاری از کاربران سمعک با این مسئله مشکلات زیادی دارند.

یکی از کاربران سمعك این مسئله را برای من شرح داد، او می گفت: كه سمعك ها به اندازه کافی توجه جلب می كنند و سمعك های من همراه با این وسیله اطراف گردن من خیلی ظاهر خوبی ندارند، مگر اینكه با مشاوره صحیح از وسیله جانبی استفاده شود كه نیاز به آویزان شدن به دور گردن نداشته باشد.

مسئله دیگر میزان نیاز كاربر به این اكسسوری هاست. خیلی از كاربران مسن برای كار كردن با این تجهیزات نیاز به آموزش دارند كه متاسفانه یا كابری آن برایشان پیچیده است یا اگر برای مدتی استفاده نكنند، نحوه كار با آن را فراموش خواهند كرد. لذا بیشتر كاربران جوان تر علاقه به استفاده از این تجهیزات نشان می دهند.

چرا به لوازم جانبی وایرلس احتیاج داریم؟

مهمترین دلیلی كه این وسایل به كار می آیند امكان استفاده از آنها در محیط های پر سرو صداست، تا نسبت سیگنال (گفتاری كه باید واضح شنیده شود) به نویز (سر وصدایی كه نباید واضح شنیده شود) را افزایش دهد. در جلساتی كه افراد به دور یك میز در حال گفت و گو و مذاكره هستند قرار دادن میكرفن راه دور به روی میز به طرز باور نكردنی ای میزان تمركز روی صدای گفتار شخص متكلم در میان همهمه حضار را افزایش می دهد. تنها كاربران سمعك می دانند كه چقدر تمركز روی گفتار در حضور نویز می تواند دشوار باشد. فارغ از میزان كم شنوایی شما، استفاده از این میكروفن ها می تواند بسیار كمك كننده باشد.

کاربران بسیاری در شنیدن صدای تلویزیون مشکل دارند و اگر با خانواده در حال تماشای تلویزیون باشند صحبت اطرافیان مانع تمرکز آنها روی صدای تلویزیون خواهد بود. که ترانسمیترهای مختلفی در برندهای مختلف ساخته شده که بعد از اتصال به سمعک صدای تلویزیون را دقیقا مثل اینکه کاربر هدفون در گوش داشته باشد از داخل سمعک وی پخش می کنند. کاربران می توانند میزان صدای تلویزیون و میزان بلندی صدای اطرافیان نسبت به تلویزیون را در کنترل خود داشته باشند.

اگر کمی راجع به سمعک تحقیق کرده اید و مقداری اطلاعات جمع آوری کرده اید مسلما می دانید که اخیرا اکثر برندهای مطرح سمعک در دنیا ویژگی اتصال سمعک ها به گوشی موبایل را معرفی کرده اند، خیلی از این سمعک ها با گوشی های iPhone بدون نیاز به لوازم جانبی و نرم افزار اضافی قابل اتصال هستند که اصطلاحاً Made For iPhone نامیده شده اند. برخی دیگر از سمعک ها به تمامی گوشی های موبایل بدون نیاز به اکسسوری قابل اتصال هستند و سایر سمعک های وایرلس با کمک یک وسیله جانبی (که یا دور گردن قرار می گیرد یا در جیب کاربر) قابل اتصال به موبایل خواهند بود. اتصال سمعک به گوشی موبایل برای کاربرانی که زیاد با موبایل صحبت می کنند بسیار لذت بخش خواهد بود چرا که دقیقا شبیه به هندزفری گوشی، کاربر می تواند حتی بدون لمس گوشی موبایل خود تماس تلفنی را پاسخ دهد و صحبت کند، صدای طرف دیگر خط به وضوح از سمعک ها پخش خواهند شد.

Signia | زیمنس

ریموت كنترل ها:

StreamLine Mic

StreamLine TV

miniPocket

easyTek

easyPocket

اين دستگاه ظريف نوع جديد استريمر سيگنيا مي باشد. بر خلاف easyTek ديگر نيازي به قرار دادن آن به دور گردن نيست و براي نسل جديد سمعك هاي زيمنس (Nx) كه داراي تكنولوژي BLE هستند طراحي شده است. اين دستگاه به صورت وايرلس به سمعك ها متصل شده و شدت صدا و برنامه سمعك ها را تغيير مي دهد.

به غير از اين كاربر مي تواند StreamLine Mic را با گوشي اندرويد (Android) خود Pair كرده و صداي موبايل را به صورت تقويت شده و شفاف از سمعك ها بشنود.

همچنين كاربر مي تواند سر كلاس يا در جلسات، با نصب SteamLine Mic نزديك به شخص متكلم، صداي شخص را به صورت تقويت شده و واضح از سمعك ها بشنود.

سمعك هاي Nx به غير از مدل هاي داخل گوشي، امكان اتصال مستقيم به گوشي هاي iPhone را دارند، لذا كاربراني كه گوشي iPhone دارند نيازي به StreamLine Mic پيدا نمي كنند.

اين دستگاه جهت Pair شدن با سمعك و انتقال صداي تلويزيون به سمعك طراحي شده و فقط امكان اتصال به سمعك هاي زيمنس با تكنولوژي BLE را دارد. كاربر مي تواند StreamLine TV را به خروجي صداي تلويزيون متصل كرده و با قرار دادن سمعك ها روي StreamLine TV آن را با تلويزيون Pair كند و از صداي تلويزيون به صورت شخصي، تقويت شده و شفاف لذت ببرد.

اين ريموت ها كه اندازه بسيار كوچكي دارند مانند هر ريموت ديگري مي توانند حجم صداي سمعك و برنامه سمعك را كنترل كنند. با باتري سكه اي كار مي كنند و صفحه نمايش ندارند.

از جمله استریمرهایی که جهت استفاده نیاز است که به دور گردن آویزان باشد تا بتواند از طریق حلقه کویل به سمعک متصل شود. این وسیله غیر از اینکه امکان کم و زیاد کردم ولوم و تغییر برنامه سمعک را به کاربر می دهد، همچنین به صورت بلوتوثی با انواع موبایل متصل (Pair) می شود و کاربر می تواند بدون برداشتن گوشی موبایل خود صدای طرف دیگر خط را از سمعک ها (به صورت تقویت شده) بشنود و برای پاسخگویی نیز صدای خود از طریق همین easyTek منتقل می شود.

از دیگر خصوصیات این دستگاه جانبی (easyTek) امکان اتصال آن به تلویزیون می باشد که با تهیه TV Transmitter کاربر می تواند صدای تلویزیون را از سمعک های خود بشنود و بدون اینکه تاثیری روی تلویزیون تماشا کردن خانواده بگذارد و مزاحمتی برای اطرافیان خود داشته باشد، می تواند ولوم تلویزیون را از طریق سمعک خود کنترل کند. برای این کار نیاز است که TV Transmitter به خروجی صدای تلویزیون متصل گردد، سپس به صورت وایرلس و بی سیم به easyTek متصل شود و بعد از آن کاربر می تواند از پخش خصوصی صدای تلویزیون (از طریق سمعک هایش) لذت ببرد.

این تمام کاری که از easyTek بر می آید نیست، اگر کاربر محصل یا دانشجو است می تواند با تهیه وسیله ای به نام VoiceLink صدای استاد و معلم خود را سر کلاس درس، از طریق سمعک هایش دریافت کند. VoiceLink در واقع میکروفونی است که امکان پخش صدا داخل سمعک را فراهم می کند. فقط کافیست که VoiceLink به صورت وایرلس و بی سیم به easyTek متصل شود و میکروفون آن روی یقه معلم یا استاد نصب گردد و بعد از آن صدای تقویت شده به صورت خصوصی از داخل سمعک ها شنیده خواهد شد.

اين ريموت كه داراي صفحه نمايش نيز هست، مي تواند صداي سمعك را كم و زياد كند و برنامه سمعك را تغيير دهد. با دو باتري نيم قلمي كار مي كند و براي كاربران مسن مناسب است چرا كه صفحه نمايش واضح و دكمه هاي بزرگ دارد.

اپلیکیشن‌های موبایل:

touchControl App

myControl App

myHearing App

easyTek App

يك نرم افزار مربوط به سمعك هاي زيمنس (Signia) كه به عنوان ريموت مي تواند صداي سمعك را كم و زياد كند و برنامه سمعك را عوض كند. اين اپليكيشن به صورت رايگان در App Store براي گوشي هاي iPhone و در Google Play Store براي گوشي هاي Android قابل دانلود مي باشد.

يك نرم افزار ديگر مربوط به سمعك هاي بلوتوثي زيمنس (Signia) كه به عنوان ريموت مي تواند صداي سمعك هاي را به صورت مجزا كم و زياد كند و برنامه سمعك را تغيير دهد. اين اپليكيشن به صورت رايگان در App Store براي گوشي هاي iPhone و در Google Play Store براي گوشي هاي Android قابل دانلود مي باشد.

يك نرم افزار مربوط به سمعك هاي با قابليت تنظيم از راه دور زيمنس (Signia) كه به غير از امكان استفاده جهت تنظيم، ميتواند همانند ريموت عمل كند و همچنين يكسري تمرين ها و توضيحات مرتبط با شنوايي و سمعك در اين اپليكيشن وجود دارد كه جهت آموزش و تنظيم بسيار سودمند است. (توجه داشته باشيد در صورتي كه اين اپليكيشن را نصب كرده ايد ديگر نيازي به نصب اپليكيشن هاي ديگر نداريد.) اين اپليكيشن به صورت رايگان در App Store براي گوشي هاي iPhone و در Google Play Store براي گوشي هاي Android قابل دانلود است اما جهت راه اندازي نياز به يك كد مي باشد كه توسط اديولوژيست به شما داده خواهد شد.

برای کاربرانی که جهت استفاده از easyTek مشکل دارند، اپلیکیشنی طراحی شده که عملیات هایی مانند تغیر ولوم، تغییر جهت میکروفن و تغییر برنامه سمعک را می توان از طریق این نرم افزار با موبایل انجام داد، اسم این نرم افزار easyTek App می باشد و به راحتی هم برای گوشی های iOS و هم Android قابل دانلود می باشد.